PZSP w Olszance,    49 - 332 Olszanka 94,     woj. opolskie,     tel. (77)4129717,     e-mail: zs_olszanka@wodip.opole.pl,    fax (77)4129602

 Strona główna PZSP

Gimnazjum

 Aktualności

 Historia szkoły

 Lokalizacja

 Rada Rodziców

 Samorząd Uczniowski

 Nauczyciele

 Dokumentacja

 Absolwenci

 Uczniowie

 40-lecie szkoły

 Archiwum

Informacje

 Kalendarz

 Rozkład jazdy autob.

 Podręczniki

 Wyprawka szkolna

 Podanie do gimnazjum
>> pobierz

 Zajęcia dodatkowe

 Plan lekcji

 Kółka w szkole

 LOP

 PCK

 Wymiana pol. - niem.

 Egzamin gimnazjalny

Sport

 Trójbój siłowy

Sukcesy

 Sport

 Sztuka

 Inne

Wydarzenia

 Rozpoczęcie roku szk.

 Pasowanie

 DEN

 Dzień Niepodległości

 Andrzejki

 Mikołajki

 Wycieczki

 Jasełka

 Wigilia

 Spotkanie ze sztuką

 Golcowie z wizytą

 Walentynki

 Pierwszy Dzień Wiosny

 Pamiętamy o Papieżu

 Święto Patrona

 Dzień Bibliotekarza

 "TOBIE POLSKO"

 Bal  karnawałowy

 Ferie zimowe

 Dzień Kobiet

 Dzień Ziemi

 Dzień Otwarty szkoły

 Konstytucja 3 Maja

 Trzymaj formę

 Dzień Matki

 Szkoła bez przemocy

 Dzień Dziecka

 Bal gimnazjalny

 Szkoły na piątkę

 ORLIK 2012

 Koniec edukacji gim.

 Koniec roku szkolnego

 Inne

 

 

WYCIECZKI SZKOLNE

 WYCIECZKA DO HUMANITARIUM                                                          12-07-2013

Dnia 21 czerwca gimnazjaliści z klas pierwszej i drugiej, biorący udział w projekcie "Kapitalne szkoły obszaru Brzeskiej wsi Historycznej" wzięli udział w wycieczce do Humanitarium we Wrocławiu.

album fotografii
Foto: Wioletta Perkowska

 WYCIECZKA DO ZAMKU W BRZEGU                                                           25-03-2013

Dwunastego marca gimnazjaliści z 3b wybrali się do zamku Piastów Śląskich w Brzegu, by zobaczyć przedstawienie poświęcone historii Polski. Przedstawienie było przygotowane przez uczniów szkoły zawodowej nr 1.

album fotografii
 wyk. Kamila Semenowicz i Anna Wolanin

 

 WYCIECZKA DO ŁAMBINOWIC                                                                                    13-12-2012

 

Spotkanie z historią.

 Odbyło się 30 listopada 2012 roku w  Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach w ramach dni otwartych prowadzonych przez tę instytucję.

     Z samego rana wyruszyliśmy w drogę. Na miejscu spotkaliśmy się z przewodnikiem i  ruszyliśmy na cmentarz więźniów. Ta wyjątkowa nekropolia na Opolszczyźnie istnieje już od XIX w, od czasów wojny prusko-francuskiej.  Okazało się, że pochowanych jest tam 6 tysięcy 100 żołnierzy. Każdy grób miał swój krzyż, na którym była informacją o imieniu, nazwisku, stopniu wojskowym i czasami wyznaniu zmarłego. Po zwiedzeniu cmentarza jeńców polskich, włoskich, brytyjskich wybraliśmy się na cmentarz zbiorowy jeńców radzieckich. Na samym środku placu postawiony został pomnik ku czci żołnierzom Republiki Radzieckiej, których los był najtragiczniejszy. Następnie ruszyliśmy oglądać  ruiny obozu, w którym trzymano więźniów. Przewodnik oprowadził nas po jednym z wielu baraków i pokazał, jak trudne warunki życiowe mieli jeńcy. Otrzymywali około jedną kromkę chleba dziennie, z czego 50% zawartości  to były zmielone trociny. W muzeum  zobaczyliśmy rzeczywistość obozową, poznaliśmy procedury przyjmowania więźnia. Każdy z jeńców otrzymywał numerek, który był jednocześnie jego imieniem i nazwiskiem. Wykorzystywano ich do kopania rowów, oczyszczania rzek. Musieli pilnować naczyń, z których jedli posiłki. Brak naczynia oznaczał brak posiłku, ale nawet tak nędzny, spracowanemu więźniowi smakował wyśmienicie. Nieliczni otrzymywali też paczki od rodzin, które miały zregenerować niedożywiony organizm.  Więźniowie musieli zmagać się z głodem, chłodem , brudem, chorobami i nędzą. Dla tysięcy z nich ta walka okazała się przegrana.

     Muzeum w Łambinowicach to chyba jedyne takie miejsce w Polsce. Ważne dla nas, bowiem tam zapisane są tragiczne dzieje naszego narodu, dlatego należy je „ocalić od zapomnienia”

Dominik Zawiła, klasa I a PG w Olszance

album fotografii
wyk. Ismena Dzięgielewska i Adriana Gall

 

 WYCIECZKA DO HUMANITARIUM                                                                               15-05-2012

W dniu 7 maja 2012 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Humanitarium we Wrocławiu. Humanitarium to centrum nauki oferujące interaktywną wystawę z elementami multimedialnymi, poświęconą człowiekowi i otaczającemu go środowisku. Uczniowie mogli samodzielnie wykonać wiele doświadczeń , wszystkiego można było dotknąć, usłyszeć, powąchać a nie tylko zobaczyć…. Wspaniałych wrażeń nie było końca!

tekst opracowała Beata Lemiszka

album fotografii

 

 "HRY BEZ HRANIC" - rozgrywki sportowe w czeskiej miejscowości Česká Ves  30-04-2012

Dnia 26 kwietnia 2012 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rozgrywkach sportowych pod hasłem "Hry bez hranic" (Gry bez granic), na które zaprosili nasi sąsiedzi zamieszkujący czeską miejscowość - Česká Ves. Nasi czescy koledzy zaprosili nas również na krytą pływalnię i dyskotekę. Wspaniałych wrażeń nie było końca!

album fotografii
autorami fotografii są uczniowie szkoły
  WYCIECZKA NA ŁONO NATURY                                                                       26-10-2010

W czwartek, 7 października 2010r. klasy II i III PSP pod opieka pań Anny Michalak, Doroty Woźniakowskiej i Lucyny Ilów odwiedziły las w Barucicach, należący do Nadleśnictwa Brzeg. Po lesie oprowadzał dzieci pan leśniczy, który przywitał ich zagranym na rogu hejnałem. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści swojego przewodnika , zadawali dużo pytań. W ten sposób mogli utrwalić i poszerzyć posiadaną wiedzę na temat roślin i zwierząt leśnych. Mieli też okazję 

zobaczyć szkółkę leśną, a w niej siewkisosny, buku, dębu i grabu. Mogli także przyjrzeć się pracy leśników podczas sortowania żołędzi przeznaczonych do wysadzenia w szkółce. Po spacerze wszyscy spotkali się przy ognisku, gdzie rozpoznawali głosy leśnych zwierząt prezentowane przez leśnika za pomocą różnych wabików. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki i wyrazili chęć rychłego powrotu do Barucic.

ALBUM FOTOGRAFII

  WYSTAWA POLSKIEGO ZWIĄZKU ŁOWIECKIEGO                                               20-09-2008

W sierpniu tego roku odbyła się inauguracja 80-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Była to piękna biesiada myśliwska, połączona z wręczeniem odznaczeń, pokazami, konkursami, tańcami. Przy okazji odbyło się otwarcie wystawy o tematyce przyrodniczej, którą 18 września obejrzeliśmy z zapartym tchem. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że to była wielka przyjemność uczestniczyć w tak nietypowej lekcji przyrody, z której wiadomości na długo zostaną nam w pamięci.

 

ALBUM FOTOGRAFII

  ŁAMBINOWICE                                                                                                        2008
7 października 2008 r. uczniowie Publicznego Gimnazjum w Olszance wraz z opiekunami: p. Beatą Kuną, p. Barbarą Sochor i p. Martą Grabowską wyruszyli do  Obozu Jenieckiego w Łambinowicach, aby wziąć udział w niezwykłej lekcji historii.

więcej >>

  PLANETARIUM                                                                                                         2008

Odkrywanie wszechświata jest przedmiotem nauki zwanej astronomią. Przez setki lat człowieka fascynowała przestrzeń kosmiczna. Odkąd podniósł głowę do góry, zadawał sobie trud, by rozwikłać zagadkę kosmosu. My mogliśmy dokładnie obejrzeć to, co astronomów zajmuje już od wielu stuleci.
7 listopada odwiedziliśmy częstochowskie Planetarium przy Akademii Jana Długosza. Obejrzeliśmy tam dwie projekcje.
 Pierwsza zatytułowana „Cuda wszechświata” dotyczyła powstawania kosmosu. Wygodnie usadowieni na kanapach, z głową zadartą ku „niebu” , przenieśliśmy się 13 milionów lat wstecz. Tam ujrzeliśmy formułujące się zalążki przyszłych planet i Słońca. Prześledziliśmy dokładny proces powstawania przestworzy. Mieliśmy niecodzienną okazję ujrzeć naszą planetę na tle Układu Słonecznego. Dowiedzieliśmy się , w jaki sposób powstają gwiazdy, asteroidy, komety, co to jest supernowa. Niesamowite wrażenie wywarł na nas  widok Saturna, zwanego Władcą Pierścieni, ze względu na otaczające go pierścienie utworzone z cząsteczek pyłu i lodu.
"Gdzież jest ten, który się narodził, król żydowski? Bośmy widzieli gwiazdę jego na wschód słońca i przyjechaliśmy, abyśmy mu się pokłonili" (Mat 2;1-1)
Drugi pokaz związany był bezpośrednio ze świętami Bożego Narodzenia i podejmował temat  „Tajemnicy  Gwiazdy Betlejemskiej. W to, że naprawdę istniała, nie wątpi nikt. Zgodni przekazem biblijnym są niemal wszyscy - astronomowie, fizycy i historycy. Naukowcy podają kilka hipotez na interpretację tego zjawiska. W oparciu o „Biblię” i źródła starożytnych historyków, uczeni zrekonstruowali drogę Trzech Króli do miejsca narodzenia Chrystusa. Kierując się znakami na niebie, dotarli do miasta Heroda, gdyż tam miało wydarzyć się coś niezwykłego. Starożytni mędrcy nie wiedzieli wówczas za czym podążają.
Na przestrzeni wieków pojawiło się kilka różnych teorii na wyjaśnienie zjawiska świetlistego znaku na niebie. Niektórzy twierdzili, że to asteroida, inni, ze kometa. Na podstawie horoskopów chińskich ustalono obecność jakichś innych ciał niebieskich. Obecnie astronomowie utrzymują , że zjawiskiem tym była  koniunkcja trzech planet - Saturna, Jowisza i Marsa.
Dla nas, ludzi , ta gwiazda miała tylko jedno znaczenie- zwiastowała narodzenie się nowego świata.

„Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy”
Wyjątkowość tego miejsca doceniał już nasz wieszcz narodowy w XIX wieku. Później zachwycał się nim także Henryk Sienkiewicz, czyniąc go ostatnim bastionem polskości podczas potopu szwedzkiego. Do tej niewielkiej kapliczki swoje kroki kierowali wszyscy polscy królowie( z wyjątkiem Stanisława A. Poniatowskiego). Szczególną czcią otaczał to miejsce Jan Paweł II. Od kilkuset lat, rokrocznie przyciąga swoją magią miliony pielgrzymów. Mowa oczywiście o Klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej  Górze. Będąc w Częstochowie, nie można go pominąć.
Kolejnym etapem naszej wycieczki była właśnie  Jasna Góra. Najpierw udaliśmy się tam, dokąd zmierzają wszyscy wierni - pokłonić się przed Cudownym Obrazem. Punktualnie o godz. 13.30, wśród hejnału granego przez paulinów, oglądaliśmy odsłonięcie wizerunku Matki Boskiej. Później przewodniczka opowiedziała nam dramatyczną historię dzieła. Zwiedziliśmy kaplicę, bazylikę, udaliśmy się do muzeum i do skarbca. Następnie obejrzeliśmy Golgotę Jasnogórską czyli Drogę Krzyżową namalowaną przez Jerzego
 Dudę-Gracza. Artysta, rodowity częstochowianin, w ten sposób chciał oddać hołd temu miejscu. Na koniec mogliśmy iść poświęcić zakupione pamiątki, wpisać się do księgi pamiątkowej oraz zostawić swoje intencje. Późnym wieczorem dotarliśmy szczęśliwie do domów.
Bardzo podobają nam się takie lekcje w „plenerze”. Wiele zawdzięczamy  naszej wychowawczyni, pani Małgorzacie Szwed – Urbanek, która chciała nas zarazić swoją pasją. Dzięki niej zobaczyliśmy, że fizyka wcale nie jest nudna i trudna, a kryje w sobie wiele fascynujących tajemnic. Ponadto opiekę nad nami sprawowały panie: E.Chruszczewska, K. Bertelsen, A.Gall .

Uczniowie klasy II C PG w  Olszance

  PODRÓŻE HISTORYCZNO - KULTUROWE W CZASIE I PRZESTRZENI                              2008

Nasza szkoła wzięła udział w realizacji programu wycieczek edukacyjnych dla dzieci i młodzieży do miejsc pamięci narodowej "Podróże historyczno - kulturowe w czasie i przestrzeni".
W dniach 9 - 11 października odwiedzimy Kraków, Wieliczkę, Oświęcim, Jurę Krakowsko - Częstochowską.

więcej >>

 

ALBUM FOTOGRAFII

  KRAKÓW - ZAKOPANE                                                                                               2006

Podróże kształcą! Przekonali się o tym uczniowie trzecich klas naszego Gimnazjum, którzy 22 listopada 2006 r. wyruszyli na trzydniową edukacyjną wycieczkę  Kraków – Zakopane. Celem wyprawy było poszerzenie wiedzy o historii i kulturze Krakowa oraz Zakopanego, a także   poznanie przyrody i piękna Tatrzańskiego Parku Narodowego,
a  w szczególności Morskiego Oka. 

więcej >>

 NTO W OPOLU                                                                                                         2006

Uzbrojeni w aparaty fotograficzne, wyposażeni przez rodziców w prowiant, 13 listopada 2006 r. wyruszyliśmy razem z naszą wychowawczynią p. Magdalena Król i naszą panią od języka polskiego – Joanną Sowierszenko na jednodniową wyprawę do stolicy województwa opolskiego – OPOLA.

więcej >>